You are viewing a single thread.
View all comments View context
5 points

Is it actually cheaper than buying dry detergent for cheap?

permalink
report
parent
reply
6 points
*

Good question, but I’ll admit I’ve not actually run the exact figures. I’m actually doing this for health reasons rather than monetary, since one of my partners is allergic tio life.

But to your question,I might have spent the cost of 1.5 large boxes of laundry detergent ($30) for the 4 items that go into it (Baking soda,Epson salt,washing soda,sea salt), but given the fact I can buy in bulk, I wouldn’t be surprised if it ends up being cheaper. In the last 6mo I’ve made the laundry soap twice and haven’t put a huge dent in my ingredient stock. I wouldn’t be surprised to find I get more than 200 washes out of the base ingredients, which would definitely be more economical than the premade stuff.

permalink
report
parent
reply

Curated Tumblr

!curatedtumblr@sh.itjust.works

Create post

For preserving the least toxic and most culturally relevant Tumblr heritage posts.

The best transcribed post each week will be pinned and receive a random bitmap of a trophy superimposed with the author’s username and a personalized message. Here are some OCR tools to assist you in your endeavors:

  • web

  • iOS

  • FOSS Android Recs per u/m_f@discuss.online: 1 , 2

Don’t be mean. I promise to do my best to judge that fairly.

Community stats

  • 4.6K

    Monthly active users

  • 333

    Posts

  • 6.1K

    Comments